Chodziłem do dentysty regularnie, ale przestałem.

Nowe podejście, nowa decyzja

Twoje leczenie stomatologiczne zostało przerwane, niedokończone. Powodem tego stanu rzeczy jest strach, którego być może nie było, a się pojawił. Może zawsze odczuwałeś go przed wizytą, ale nigdy nie był on w takim nasileniu jak dzisiaj. Prawdopodobnie wydarzyło się coś, co sprawiło, że wizyta u dentysty jest dla Ciebie koszmarem i czymś czego wolisz unikać.

Wiesz jednak, że to konieczność, co więcej, coś co należy robić regularnie.
Skoro znalazłeś się na tej stronie znaczy, że chcesz to zmienić, a to już bardzo dużo.

Rozmawiaj o dentofobii

Temat dentofobii nie wiadomo kiedy stał się tematem tabu. Ciężko o nim rozmawiać, zwłaszcza w gabinecie.​ Dentyści nie są szkoleni z tego zagadnienia, a wszystko co robią w kierunku, abyś czuł się w ich gabinecie komfortowo, wynika z ich dobrej woli. Niestety w większości przypadków to właśnie lekarz jest odpowiedzialny za utratę motywacji u pacjenta, tak samo jak za wywołanie panicznego strachu przed następną wizytą. Wielu dentystów nie zdaje sobie sprawy z emocji jakie towarzyszą ich pacjentom podczas wizyty.
Dlaczego? Niektórzy zatracili się w rutynie, niektórym brakuje konkretnych cech osobowości lub umiejętności komunikatywnych, a niektórzy są po prostu niemili.

Jak w każdym zawodzie… jak reszta społeczeństwa.
To Twoi sąsiedzi czy znajomi ze swoimi problemami, które często nieświadomie odzwierciedlają w pracy z pacjentem.

Zrozumienie tego nie wyzwoli Cię jednak z uścisków dentofobii. Dobry humor Twojego dentysty, czy jednorazowe wykazanie cierpliwości, też nie zaowocuje oczekiwanym rezultatem. Do rozwiązania problemu potrzebne jest zupełnie inne, nowe podejście do pacjenta. Według mnie to coś w rodzaju prowadzenia go za rękę. Tylko odpowiednio przygotowany gabinet, wypracowane schematy zachowań oraz umiejętności lekarza mogą przynieść korzyści. Empatia i umiejętność słuchania to tematy nie uwzględnione w fachowej literaturze dla dentystów.

Czas goi rany

Być może od ostatniej Twojej wizyty w gabinecie stomatologicznym minęło już trochę czasu. Dowiedz się więcej na temat najnowszych technologii, które pomagają mi w pracy z pacjentami dotkniętymi dentofobią.

Spróbuj określić rodzaj strachu jaki występuje konkretnie w Twoim przypadku, może Ci to pomóc w podjęciu pierwszego kroku.

Na jakiej podstawie wybierasz stomatologa?
Lokalizacji jego gabinetu, cen za usługi, opinii internetowych?
Być może w kolejnym wyborze pomocne będzie to, że jakiś dentysta wie o problemach pacjentów z dentofobią i cały jego zespół aktywnie uczestniczy w ich pokonywaniu.

Reklama